Jednym z najistotniejszych elementów naszych destylatorów jest ich wypełnienie.

Pełni ono kluczową rolę w akcie rektyfikacji. To we wnętrzu rury na naszych sprężynkach czy zmywakach dochodzi to ciągłego skraplania i odparowywania destylatu. Dzięki temu zjawisku już przy pierwszym procesie możemy cieszyć się trunkiem o mocy 95% czy nawet 96,5%.

Od jakości naszego wypełnienia a dokładnie od jego kształtu, grubości, ciężaru zasypowego zależeć będzie jakość naszego trunku.

Stosujemy najlepsze sprężynki pryzmatyczne polskiego producenta (Plipek). 

Jest to na chwilę obecną najlepsze wypełnienie kolumn.

Sprężynki to wydatek jednorazowy dlatego wszystkich zachęcam do wybrania tego rodzaju wypełnienia.

W kolumnach na naszym wypełnieniu tworzą się tak zwane półki teoretyczne. W teorii rektyfikacji przyjmuję się, że pojęcie półki teoretycznej oznacza jeden element kolumny, na którym zachodzi pojedynczy akt destylacji (czyli odparowanie i skroplenie). Można to też porównać do jednego procesu destylacji prostej wykonanej przy użyciu kotła i chłodnicy.

Im więcej półek tym czystszy destylat jesteśmy w stanie uzyskać.

Wysokość takiej półki uzależniona jest od rodzaju stosowanego wypełnienia dla sprężynek pryzmatycznych jest to 20mm dla zmywaków 50mm a dla pierścieni ceramicznych jest to kilkanaście centymetrów.

Dlatego ważne aby w naszych  konstrukcjach szczególnie tych o wysokości 200cm stosować jak najlepsze wypełnienia tak aby uzyskać najlepszą jakość.

Kolumna 120cm wypełniona zmywakami ma 20 parę półek teoretycznych. 

Ta sama kolumna wypełniona sprężynkami nierdzewnymi ma tych półek około 60, jak widać różnica jest kolosalna.

Jeżeli destylator ma służyć do "zagęszczania" trunków owocowych czy zbożowych, warto wyposażyć się w sprężynki miedziane. Miedz jest naturalnym katalizatorem i wyłapuje nam związki siarki. Sprężynki należy co kilka procesów wysypać z  kolumny i wytrawić w kwasu cytrynowym.  

Z miedzi możemy zrezygnować  jeżeli "zagęszczamy" nastawy z cukru i wykorzystujemy do tego obniżony odbiór OLM. 

Ważne aby każde wypełnienie przed wsypaniem do kolumny wygotować w płynie do mycia naczyń a następne porządnie wygotować.

Zalecamy także od wygotowania oraz wypłukania węży silikonowych do odbioru destylatu.